Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ambasador Ukrainy wezwana do węgierskiego MSZ po atakach w Użhorodzie

Po próbach podpalenia domu węgierskiej kultury w największym mieście na Zakarpaciu węgierski MSZ wezwał ukraińską ambasadora Lubow Nepop.

Jeśli chodzi o pierwszy atak, na początku lutego, to wczoraj informowaliśmy, że polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch obywateli Polski, członków skrajnej prorosyjskiej organizacji, którzy podejrzewani są o to, że próbowali podpalić węgierskie centrum i w ten sposób sprowokować waśnie narodowościowe na Zakarpaciu. Jednak w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do kolejnego ataku, do środka nieznani sprawcy wrzucili koktajl Mołotowa. Wybuchł pożar, który strawił większość parteru.

Ukrainę i dzieli też przyjęte niedawno nowe prawo edukacyjne na Ukrainie, które faworyzuje , także w szkołach mniejszości narodowych. Z tego też właśnie powodu blokują posiedzenia komisji NATO-.

Jak powiedział w węgierskiej telewizji tamtejszy minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto (na zdjęciu), na Ukrainie popularność zyskują „ekstremistyczne poglądy polityczne”, co nazwał „zdumiewającym zjawiskiem”. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło napisał na portalu społecznościowym, że ataki są „nie do zaakceptowania” i potępił „następną prowokację w Użhorodzie przeciwko siedzibie węgierskiej mniejszości narodowej” i „wszystko to jest nie do zaakceptowania.

https://kresy24.pl/ambasador-ukrainy-wezwany-do-wegierskiego-msz-po-atakach-w-uzhorodzie/
Tags: Венгрия, Политика, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments