Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wicepremier Gliński krytykuje swojego ukraińskiego odpowiednikaWicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wyraził zaniepokojenie słowami swojego ukraińskiego odpowiednika Pawła Rozenki.

Niedawne wypowiedzi wicepremiera Ukrainy Pawła Rozenki wywołały reakcję w postaci specjalnego oświadczenia Glińskiego. „Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński wyraża zaniepokojenie ostatnimi, cytowanymi przez media, wypowiedziami Wicepremiera Ukrainy Pana Pavlo Rozenko, w których Wicepremier Rozenko uzależnia wznowienie ekshumacji na Ukrainie, między innymi od >>zmiany ustawy o IPN i odnowienia zniszczonych ukraińskich pomników w Polsce oraz odwołania zakazu wjazdu dla przedstawicieli ukraińskich instytucji<<” – można przeczytać w oświadczeniu.

Glińśki podkreślił, że rozmowy w tych sprawach nie powinny być prowadzone za pośrednictwem mediów „gdyż temu celowi służą spotkania dwustronne”. Polski wicepremier podkreślił przy tym, że warunki stawiane przez przedstawiciela rządu Ukrainy takie jak cofnięcie zakazów wjazdu do Polski dla objętych nimi ukraińskich urzędników i zmiany ustawy o IPN nie wchodzą w zakres negocjacji, które dotyczą realizacji wzajemnych zobowiązań w sprawie ochrony miejsc pamięci i spoczynku ofiar wojny i represji politycznych. „Strona polska konsekwentnie proponowała zatem i nadal proponuje, by sprawy te były rozpatrywane w ramach dialogu prowadzonego na forum polsko-ukraińskiej komisji utworzonej na szczeblu właściwym dla rangi tych spraw” – napisało polskie ministerstwo.

W związku z tym polskiego wicepremiera „niepokoi fakt, że strona ukraińska uzależnia odblokowanie polskich prac poszukiwawczych i ekshumacji na Ukrainie od odbudowy/renowacji ukraińskich upamiętnień w Polsce. Zagadnienia te winny być rozpatrywane w zupełnie odrębnych kontekstach z podkreśleniem, że dla strony polskiej celem poszukiwań i ekshumacji jest przede wszystkim dążenie do zapewnienia godnego pochówku i miejsca spoczynku ofiarom konfliktów i represji. Pomimo że strona ukraińska nie wyraża obecnie zainteresowania prowadzeniem poszukiwań i ekshumacji w Polsce – również w miejscach, w których znajdują się upamiętnienia o kwestionowanym statusie prawnym, ponawiamy zaproszenie do uruchomienia współpracy w tym zakresie”. Gliński odnosi się w ten sposób do żądań wyrażonych wcześniej przez stronę ukraińską odbudowania nielegalnych upamiętnień UPA, jakie zostały zdemontowane w Polsce. „Przyczyną kryzysu w relacjach wzajemnych jest uzależnianie przez stronę ukraińską współpracy w sprawach oczywistych od porozumienia w znacznie trudniejszych kwestiach symbolicznych” – podsumowało ministerstwo.

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/wicepremier-glinski-krytykuje-swojego-ukrainskiego-odpowiednika/
Tags: 2 Мировая война, kresy wshodnie, Нацизм и расизм, Политика, Польша, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments