Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kolejne ukraińskie miasta będą wywieszać banderowskie flagiW tym miesiącu szereg rad miejskich i rejonowych, głównie na Wołyniu, a także w Boryspolu k. Kijowa przyjęło uchwały o wywieszaniu flag OUN-UPA obok flag państwowych podczas uroczystości i rocznic banderowskich.

Na początku lutego, jak informowaliśmy, rada miejska Tarnopola z inicjatywy neobanderowskiej Swobody podjęła decyzję o wywieszaniu podczas uroczystości i świąt czerwono-czarnych flag wywodzących się z symboliki OUN-UPA. Jak napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej miasta, ma być to odpowiedź na przyjęcie przez Sejm i Senat RP „przepisów o zakazie propagandy banderowskiej ideologii”. Wcześniej również lwowska rada obwodowa zaleciła, by czerwono-czarna flaga była wywieszana na budynku administracyjnym lwowskiej rady obwodowej i na innych budynkach organów samorządowych. Flaga OUN-UPA ma być wywieszana w określone dni „związane z ważnymi wydarzeniami walki narodowo-wyzwoleńczej i uczczeniem pamięci bohaterów”. Zaleca też, by podobnie postępowały także firmy i różne organizacje. Kilka dni temu podawaliśmy zaś, że również Czerniowce, miasto obwodowe na południowo-zachodniej Ukrainie uchwaliło obowiązek wywieszania banderowskich flag na święta państwowe i rocznice związane z OUN-UPA.

Czytaj także: Radni Lwowa „rekomendowali” wywieszanie flag UPA. Neobanderowcy: to kapitulacja przed Polakami

W ostatnim czasie taką inicjatywę podjęły kolejne ukraińskie miasta. We wtorek, podczas sesji rady miejskiej w Boryspolu pod Kijowem, przyjęto uchwałę ws. wywieszania czerwono-czarnych flag UPA obok budynku administracyjnego w święta i dni pamięci, obok flagi państwowej.

O sprawie poinformował deputowany rady obwodu kijowskiego Ihor Sabij z neobanderowskiej Swobody. Zaznaczył, że to właśnie jego frakcja była inicjatorem propozycji. Sabij dodał, że tego rodzaju uchwały powinny zostać przyjęte we wszystkich radach rejonowych i miejskich obwodu kijowskiego, w których Swoboda posiada swoich reprezentantów. Planowane jest zgłaszanie wniosków w tej kwestii już podczas najbliższych posiedzeń. Członek Swobody poinformował również, że decyzję o wywieszaniu czerwono-czarnych flag podjęto też w radzie rejonu perejasławsko-chmielnickiego.

Wcześniej, analogiczne uchwały podjęto w innych miastach. 21 lutego rada rejonu szackiego jednogłośnie przyjęła uchwałę o wywieszaniu flagi OUN-UPA przy okazji rocznic przypominających o „historii ukraińskiej walki narodowo-wyzwoleńczej”. Zgodnie z tą propozycją, czerwono-czarna flaga miałaby być wywieszana obok flagi państwowej m.in. 1 stycznia (w rocznicę urodzin Stepana Bandery), 3 lutego (w rocznicę utworzenia OUN), 5 marca (rocznica śmierci dowódcy UPA, Romana Szuchewycza), 14 czerwca (rocznica urodzin Jewhena Konowalca), 30 czerwca (rocznica proklamacji Aktu odnowienia Państwa Ukraińskiego pod egidą III Rzeszy i rocznica urodzin Szuchewycza) czy 14 października (rocznica utworzenia UPA).

Ponadto, podobne uchwały podjęły samorządy różnych mniejszych miejscowości na Wołyniu, m.in. w Kamieniu Koszyrskim (rada miejska i rejonowa), Rożyszczu  (rada rejonowa), Ratnie (rada rejonowa), Horochowie i Turzysku. Z kolei rada miejska w Kowlu 22 lutego przyjęła uchwałę ws. wykorzystywania flagi OUN-UPA na terytorium miasta. Kwestią uregulowania wywieszania czerwono-czarnej flagi zajmuje się także rada miejska w stolicy obwodu wołyńskiego, czyli w Łucku. Ogólną decyzję o wywieszaniu jej podjęto jeszcze w 2014 roku, jednak teraz deputowani chcą, żeby doprecyzować przepisy. Zgłoszono m.in. propozycję, by zachęcać do wywieszania banderowskiej flagi różne przedsiębiorstwa czy organizacje społeczne. Inicjatorzy nie ukrywają, że ich propozycje są odpowiedzią na polską nowelę ustawy o IPN i mają podkreślać stanowisko mieszkańców miasta w sprawie działań polskich władz, które – jak twierdzi część deputowanych Łucka – uniemożliwia dialog między obu narodami. Ponadto, niebawem decyzja w tej sprawie ma zapaś również w Kijowie, gdzie komisja rady miejskiej już przyjęła stosowną decyzję. Niewykluczone, że uchwała zostanie przyjęta już na następnej sesji rady.

https://kresy.pl/wydarzenia/kolejne-ukrainskie-miast-beda-wywieszac-banderowskie-flagi/
Tags: 2 Мировая война, kresy wshodnie, Нацизм и расизм, Политика, Польша, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments