Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szef KPRM: na razie nie ma absolutnie żadnych planów zmian w ustawie o IPN



Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk na pytanie, czy polski zespół przedstawi w Izraelu konkretną „wizję” zmian w noweli o IPN odparł, że rząd „na razie nie ma absolutnie żadnych planów nowelizacji czy zmian w ustawie”. Dalsze prace mają zależeć od orzeczenia TK.

W rozmowie na antenie Radia Plus szef KPRM Michał Dworczyk był pytany o rozmowy, na które polski zespół do spraw dialogu prawno-historycznego przy premierze udaje się do Izraela. Powiedział, że ich celem jest omówienie stanowisk jednej i drugiej strony oraz „rozwianie ewentualnych wątpliwości, które pojawiały się po stronie izraelskiej, przede wszystkim w mediach”.

Dworczyk dodał, że „podstawową sprawą” będzie wyjaśnienie obecnego stanu prawnego w tej kwestii, a także zastanowienie się czy Polska i Izrael mogą wypracować „wspólne rozwiązania”. Szef KPRM nie wykluczał, że strona izraelska w trakcie spotkania poruszy „szereg tematów”. – Na przykład jakieś swoje propozycje.

Na pytanie, czy polski zespół przedstawi w Izraelu konkretną „wizję” zmian w noweli o IPN Dworczyk odparł, że rząd PiS na razie „absolutnie” nie planuje dokonywać zmian w ustawie. Przypomniał, że prezydent Andrzej Duda podpisawszy nowelę skierował ją do  Trybunału Konstytucyjnego.

– W zależności od orzeczenia Trybunału będziemy podejmować dalsze prace; na razie nie ma absolutnie żadnych planów nowelizacji czy zmian w ustawie – powiedział szef KPRM.

Wczoraj na antenie PR3, Michał Dworczyk zaprzeczył doniesieniom o tym, że ustawa IPN nie będzie przez jakiś czas obowiązywała. Powiedział, że pomysł o „zamrożenia” ustawy o IPN powstał w wyniku złej interpretacji słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

– Tezy te zostały opatrznie zinterpretowane przed media izraelskie. Pan minister nie mówił nic o zamrożeniu ustawy. Mam ważenie, że te enuncjacje medialne w Izraelu są związane z sytuacją wewnętrzną w Izraelu, być może z nadchodzącymi wyborami – zapewnił Dworczyk.

Przypomnijmy, że izraelski dziennik „Jerusalem Post” podał, że Polska, pod wpływem presji ze strony Izraela, zdecydowała się „zamrozić” nowelizację ustawy o IPN. Rzecznik rządu nie potwierdza tych doniesień.

Przed wyjazdem do Izraela wiceszef MSZ Bartosz Cichocki, który przewodniczy zespołowi do spraw dialogu prawno-historycznego przy premierze poinformował, że wizyta ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do działania znowelizowanej ustawy o IPN. Zaznaczył, że zespół nie będzie negocjował treści ustawy, a jedynie ją wyjaśniał. – Nie ma ani takiej możliwości w ramach polskiego ustroju politycznego, ani takiej intencji – powiedział wiceminister. Cichocki przyznał, że chciałby, aby spotkanie przyczyniło się do zmniejszenia napięcia. Wyraził nadzieję, że rozpocznie to proces budowy większego zaufania między Polską a Izraelem.

Przeczytaj: Komisja Knesetu wzywa Polskę do wycofania się z nowelizacji ustawy o IPN

https://kresy.pl/wydarzenia/szef-kprm-razie-absolutnie-zadnych-planow-zmian-ustawie-o-ipn/
Tags: 2 Мировая война, Политика, Польша, ארץ ישראל
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments