Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Powstanie film o obronie Lwowa

Rozpoczęły się prace nad fabularyzowanym filmem dokumentalnym o obronie Lwowa we wrześniu 1939 r. Ma on pokazać dziesięciodniową walkę, najpierw z Niemcami, a potem też z Sowietami oraz dramatyczną w skutkach decyzję o poddaniu miasta Sowietom.

Wojska niemieckie podeszły pod miasto 12 września. Polskie siły były spore i przez pewien czas udawało im się skutecznie powstrzymywać wroga. Była nadzieja na stworzenie skutecznej linii oporu na tzw. Przedmościu Rumuńskim. Ale wszystko zmieniło się  po 17 września i agresji ze wschodu. Trzy dni później wojska sowieckie dotarły do miasta. I , i , wzywali obrońców do poddania się. Dowodzący obroną gen. Władysław mógł kontynuować walkę, choć i tak wiadomo było, że będzie ona przegrana.

Langner zadecydował, że podda się Sowietom (którzy tak czy owak – na mocy układu Ribbentrop-Mołotow – przejęliby miasto). Sowieccy dowódcy zgodzili się na wszystkie postawione im warunki, m.in. na wyjście polskich żołnierzy do jednego z państw neutralnych. Jednak podpisaną umowę kapitulacyjną natychmiast pogwałcili. Polscy oficerowie trafili do obozów i niemal wszyscy oficerowie zginęli w Katyniu czy innych miejscach zagłady.

Dobiegają końca prace nad scenariuszem – i poszukiwanie środków, których potrzeba sporo, bo 250-300 tys. zł. Kosztowne są zwłaszcza sceny rekonstrukcyjne. Nie są też tanie filmy archiwalne, a bez nich nie może powstać dobry dokumentalny. Już nawiązana została współpraca z historykami polskimi, a także ukraińskimi. Inicjatorami przedsięwzięcia są Fundacja Joachima Lelewela i lwowska redakcja „Kuriera Galicyjskiego”, a współorganizatorem – .

https://kresy24.pl/powstanie-film-o-obronie-lwowa/

Tags: 2 Мировая война, Империя Зла, Интервенция и оккупация, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 20 comments