Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Potwierdzono zatrzymania Polaków w związku z atakiem na węgierski ośrodek na UkrainieDwóch Polaków trafiło do aresztu w związku z podejrzeniem podpalenia biura zakarpackich Węgrów w Użhorodzie. Wobec trzeciego podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci kaucji.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził we wtorek zatrzymanie przez ABW trzech Polaków w związku z próbą podpalenia budynku Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej w Użhorodzie. – podała Polska Agencja Prasowa.

Według Żaryna śledztwo w tej sprawie prowadzi ABW. Działania podjęto w ramach międzynarodowej współpracy z zagranicznymi służbami. W efekcie działań prowadzonych 21 i 22. lutego br. zatrzymano trzech Polaków – Adriana M., Tomasza Sz. oraz Michała P. Dwaj pierwsi, przebywając na Ukrainie, mieli według ukraińskich śledczych 4. lutego br. dokonać próby podpalenia budynku Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej. Obaj są członkami radykalnego ugrupowania nacjonalistycznego Falanga. Po zatrzymaniu nadzorujący śledztwo prokuratorzy z mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie postawili im zarzuty.

Wobec dwóch z mężczyzn zastosowano trzymiesięczny areszt, a wobec jednego z podejrzanych poręczenie majątkowe i dozór policji – powiedział PAP rzecznik koordynatora służb specjalnych. Według niego śledczy badają międzynarodowe kontakty zatrzymanych.

Przypomnijmy, że według ukraińskich śledczych 4. lutego w nocy dwie osoby pojawiły się pod siedzibą Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej w Użhorodzie na Zakarpaciu i rzuciły w niego butelką z łatwopalnym płynem, po czym oddaliły się. Nikt nie został poszkodowany, a pożar szybko ugaszono. Ponadto, na fasadzie budynku namalowano swastykę. Tydzień później gubernator Zakarpacia Hennadij Moskal mówił, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ustaliła sprawców tego czynu. Moskal nie podał ich personaliów, twierdził jedynie, że byli to „dwaj młodzi ludzie ze skrajnie prawicowej organizacji z jednego z krajów Unii Europejskiej”.

Kilka dni temu portal PolUkr, powołując się na dokumenty sądowe podał, że sprawcami byli dwaj Polacy, z Krakowa i Bydgoszczy, powiązani z Falangą. Obaj rzekomo przyjechali na Ukrainę w przeddzień zdarzenia ze Słowacji, po czym tego samego dnia, w którym doszło do ataku, mieli opuścić hostel w Użhorodzie i wyjechać z Ukrainy na Słowację przez pobliskie przejście graniczne.

Już po zatrzymaniu Polaków doszło do kolejnego podpalenia siedziby Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej w Użhorodzie.

https://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczenstwo-i-obrona/potwierdzono-zatrzymania-polakow-zwiazku-atakiem-wegierski-osrodek-ukrainie/
Tags: Венгрия, Политика, Польша, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments