Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Sasin: Polski nie stać na ustawę reprywatyzacyjnąSzef Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacek Sasin, stwierdził że polskiego budżetu nie stać na realizację rozwiązań wprowadzanych przez ustawę reprywatyzacyjną.

Sasin w wywiadzie jaki pojawił się w niedzielę na portalu wPolityce.pl oświadczył: Trudno mi teraz powiedzieć, w jakim terminie będziemy rozmawiać nad ustawą reprywatyzacyjną i czy w ogóle nad ustawą w takim kształcie będziemy rozmawiać. Projekt ustawy został przez ministra sprawiedliwości skierowany kilka tygodni temu pod obrady. Przeanalizowaliśmy jej zapisy. Uznaliśmy, że one budzą wątpliwości.

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów dodał, że ustawę przekazał do ponownych analiz Ministerstwu Sprawiedliwości. W zależności od tego, jak te prace będą przebiegać, będziemy mogli mówić o podjęciu finałowych prac legislacyjnych na poziomie rządowym, czyli na Komitecie Stałym i ewentualnie na Radzie Ministrów. Obecnie nie przewiduję, żeby nastąpiło to w najbliższych dniach czy tygodniach, bo jak rozumiem, wyjaśnienia tych wątpliwości musi potrwać jakiś czas – tłumaczył.

ZOBACZ TAKŻE: Środowiska żydowskie chcą zmian w ustawie reprywatyzacyjnej. Kwota roszczeń może wynieść bilion złotych

Sasin podkreślił, że Komitet Stały przeanalizował proponowane zapisy i uznał, że budzą one wątpliwości. Realizacja (…) przekracza możliwości budżetu państwa. Wątpliwości są również pod względem zgodności (…) z prawem polskim i prawem międzynarodowym – stwierdził Sasin, zaznaczając jednocześnie, że w ocenie kancelarii premiera, przed przekazaniem projektu pod obrady komitetu stałego, wszystkie wątpliwości powinny zostać usunięte.

Ważną sprawą dla Sasina jest pytanie, na co nas stać w kwestii reprywatyzacji. Bo to są ogromne pieniądze. Czy współczesne polskie państwo i współcześni Polacy powinni płacić za skutki wydarzeń historycznych, które miały miejsce wiele dziesięcioleci temu. (…) Czy współcześni Polacy (…) mają ponosić ciężar zadośćuczynienia osobom, które wówczas straciły majątki – stwierdził polityk.

Ministerstwo Sprawiedliwości szacowało koszty ustawy na 10-15 miliardów złotych.

https://kresy.pl/wydarzenia/sasin-polski-stac-ustawe-reprywatyzacyjna/
Tags: Политика, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments