Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Morawiecki: Polska jako kraj zasłużyła na drzewo Sprawiedliwych wśród Narodów ŚwiataPremier Matusz Morawiecki podkreślił, że tylko Polska jako kraj zasłużyła na drzewo sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Mateusz Morawiecki przemawiał w niedzielę, podczas spotkania z mieszkańcami Chełma. W swojej wypowiedzi podkreślał zasługi narodu polskiego w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej.

Dla mnie Polska jako naród, Polska jako państwo zasłużyła – jako jedyna – na drzewo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Te liczby, które czasami są podawane, są kompletnie nieporównywalne do siebie. Bo jak można porównać teren okupowanej Polski, gdzie za pomoc Żydom karano śmiercią, nie tylko osobę pomagającą, podającą szklankę wody, czy kromkę chleba, ale całe rodziny i całe wioski, do sytuacji – przy całym szacunku do Holandii, czy Danii, gdzie zginęło może z tego powodu kilka osób, a na pewno bardzo, bardzo niewiele (…), gdzie całe państwa kolaborowały z hitlerowskimi Niemcami, a w Polsce Polskie Państwo Podziemne wydawało wyroki śmierci na tych, którzy denuncjowali lub mordowali Żydów. Te dwie sytuacje są zupełnie nieporównywalne – oświadczył Morawiecki.

Premier tłumaczył, że te dwa światy wymagają wyjaśnienia, wymagają badań historycznych. Ale wymagają też – tu i teraz – nawet, zanim te badania do końca zostaną przeprowadzone, głośnego, mocnego polskiego „nie” dla tych, którzy zrównują przestępstwa i zbrodnie czasów komunistycznych, wobec naszych współbraci żydowskich, a zwłaszcza też Holokaust II wojny światowej i usiłują wplątać nas w ten Holokaust – dodał.

Morawiecki zaznaczył, że nie tylko historia tych strasznych lat przeczy temu całkowicie. Do tego wszystkiego trzeba dołożyć tę wielką, wspaniałą historię, o której musimy mówić, którą musimy odbudować – tą historię współżycia przez 1000 lat można tak dzisiaj powiedzieć – społeczności żydowskiej, która tu znalazła schronienie, tu znalazła ten swój kąt na ziemi, a żeby żyć, kształcić, rodzić dzieci, tworzyć swoją literaturę, interpretować swoją religię i wzbogacać w ten sposób cały świat – zaznaczył premier.

Szef polskiego rządu ma nadzieję, że poprzez ten spór, świat dostrzeże te podstawowe różnice w życiu społeczności żydowskiej na terenie Rzeczpospolitej przez setki lat, tym co się stało w czasach II drugiej wojny światowej, tym co się stało w czasach PRL-u, ale również wobec tych zaniedbań, które miały miejsce w czasach III Rzeczpospolitej.

https://kresy.pl/wydarzenia/morawiecki-polska-jako-kraj-zasluzyla-drzewo-sprawiedliwych-wsrod-narodow-swiata/
Tags: 2 Мировая война, Политика, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments