Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

22 stycznia 1943 r. doszło do drastycznego mało znanego mordu. O zbrodni bandy Izraela Ajzenmanna

22 stycznia 1943 r. doszło do drastycznego mało znanego mordu. O zbrodni bandy Izraela Ajzenmanna, która wstrząsnęła polskim podziemiem [WIDEO]22 stycznia 1943 miała miejsce ukrywana przez komunistyczną propagandę zbrodnia na mieszkańcach miasteczka Drzewica. Grupą komunistycznych partyzantów z oddziału Gwardii Ludowej dowodził Izrael Ajzenman, po wojnie m.in. pracownik Polskiego Radia i urzędnik.

Oddział składał się w większości z żydowskich uciekinierów z gett w Opocznie, Przysusze i Drzewicy. Napastnicy w ramach ,,czyszczenia terenu” wtargnęli do fabryki noży Gerlach, gdzie obrabowali kasę. Zamordowali właściciela fabryki Antoniego Kobylańskiego, aptekarza Stanisława Makomaskiego, a także pięciu członków Narodowych Sił Zbrojnych: Józefa Staszewskiego, Zdzisława Pierścińskiego oraz trzech braci – Edwarda, Stanisława i Józefa Suskiewiczów.Część ofiar zabito strzelając w tył głowy, pozostałych zamordowano rozbijając im głowy kolbami i wypruwając wnętrzności bagnetem. Po ograbieniu zwłok z rzeczy osobistych i dobytku, grupa wycofała się z miasteczka nie niepokojona przez nikogo.

O kulisach zbrodni opowiada Leszek Żebrowski:https://niezlomni.com/22-stycznia-1943-r-doszlo-drastycznego-malo-znanego-mordu-o-zbrodni-bandy-izraela-ajzenmanna-ktora-wstrzasnela-polskim-podziemiem-wideo/
Tags: 2ème guerre mondiale, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments