Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Mike Pence podziękował Polsce ws. zwiększania wydatków krajów NATO na obronnośćW rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim, wiceprezydent USA Mike Pence podziękował za wkład Polski w skłanianie innych krajów NATO do zwiększania wydatków na obronność.

W piątek, jak informowaliśmy wcześniej, premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowę telefoniczną z wiceprezydentem USA Mike’em Pence’m. Według komunikatu KPRM, Tematami rozmowy były m.in. bezpieczeństwo energetyczne, współpraca wojskowa i przemysłów obronnych. Wiceprezydent USA, w imieniu prezydenta Donalda Trumpa i własnym, pogratulował też Mateuszowi Morawieckiemu w związku z objęciem przez niego urzędu premiera. Dotyczyły one również gratulacji z okazji z 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

O swojej rozmowie z Morawieckim Pence poinformował m.in. na Twitterze. Zaznaczył, że podziękował polskiemu premierowi za wkład Polski w skłanianie innych krajów NATO do zwiększania wydatków na obronność:

– Rozmawiałem dziś rano z premierem Polski Mateuszem Morawieckim – bardzo owocna rozmowa o zwiększeniu handlu i współpracy w zwalczaniu zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa. Podziękowałem mu również za przewodnictwo Polski w upewnianiu się, że członkowie NATO płacą swój uczciwy wkład!

Wcześniej Biały Dom wiele razy podkreślał, że sojusznicy NATO powinni zwiększyć swoje wydatki na obronność do 2 procent PKB, co zostało ustalone na szczycie Sojuszu w Walii w 2014 roku. Polska i USA do niedawna były jednymi z niewielu krajów NATO, które wywiązywały się z tego zobowiązania.

Jak informowaliśmy, Kancelaria Premiera w relacji z rozmowy Morawiecki-Pence zaznaczała, iż polski premier wskazywał na silne więzi łączące Polskę i USA.

Wyraził też nadzieję na utrzymanie dynamicznych kontaktów na najwyższym politycznym poziomie. Morawiecki podkreślał, że dla naszego kraju kluczowe sprawy to bezpieczeństwo na poziomie obronnym oraz energetycznym.

Z zadowoleniem przyjmujemy amerykańskie wsparcie dla dywersyfikacji źródeł energii, m.in. dostaw gazu z USA do Polski, w tym poparcie dla projektu Baltic Pipe. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ sektor infrastrukturalny, energetyczny, transportowy oraz IT są ważnym obszarem współpracy w kontekście Inicjatywy Trójmorza – brzmi komunikat wydany po rozmowie przedstawicieli Polski i USA. Polski premier wskazywał również, że amerykańska obecność militarna w regionie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Europy. Dodał, że pokazuje ona transatlantycką jedność.

Wiceprezydent USA i premier Mateusz Morawiecki zgodzili się również na spotkanie w Waszyngtonie. W najbliższym czasie zostaną ustalone szczegóły dotyczące przyjazdu Morawieckiego. Jednocześnie Pence przyjął wystosowane zaproszenie przyjazdu do Polski.

https://kresy.pl/wydarzenia/mike-pence-podziekowal-polsce-ws-zwiekszania-wydatkow-krajow-nato-obronnosc/
Tags: nato, Оборона, Политика, Польша, США
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments