Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Niemcy: zburzono neoromańską katedrę – przeszkadzała w rozbudowie kopalni [+ video]Neoromańska katedra przegrała z węglem brunatnym – podaje serwis DW.de. Zabytkowy kościół w Immerath w Nadrenii Północnej-Westfalii został zburzony.

Wieś Immerath, w której jeszcze niedawno stała zabytkowa katedra pw. św. Lamberta, znika z powierzchni ziemi. Powodem jest decyzja wielkiego koncernu energetycznego RWE, do którego należy pobliska, gigantyczna, odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego  Garzweiler. Bywa ona nazywana „największą dziurą Europy”. Z powodu stałej rozbudowy kopalni, kolejne wsie znikają, ponieważ muszą jej ustąpić.

Taki los spotkał też wieś Immerath, niegdyś zamieszkiwaną przez ponad 1,2 tys. osób. Większość z nich już się przeniosła, na miejscu w tej chwili zostały jeszcze tylko trzy rodziny. Przeniesiono też szczątki zmarłych z miejscowego cmentarza. Większość domów tych, którzy wyjechali, została zburzona. Ponadto, zadecydowano, że zburzona zostanie również zabytkowa, neoromańska bazylika św. Lamberta z końca XIX wieku.

Kościół zburzono we wtorek, choć akcja trwała od poniedziałku. Wcześniej bezskutecznie protestowali przeciwko temu zarówno mieszkańcy okolicy, jak i aktywiści ochrony środowiska. Tuż przed rozpoczęciem rozbiórki do bazyliki wdarli się aktywiści Greenpeace. Domagali się wstrzymania prac do czasu powołania w Niemczech nowego rządu, który miałby podjąć decyzję o dalszych losach kopalni węgla brunatnego w Niemczech.

Na wyburzenie, w związku z rozbudową kopalni  Garzweiler, czekają jeszcze dalsze wsie.

Tuż przed zburzeniem bazyliki aktywiści Greenpeace jeszcze ją zajęli domagając się pozostawienia jej przynajmniej do czasu, aż powstanie nowy rząd i podejmie decyzję o dalszych losach kopalni węgla brunatnego w Niemczech. Liczono na to, że może zapaść decyzja o ograniczeniu dalszej eksploatacji niemieckich złóż węgla brunatnego. Jednak koncern RWE zadecydował o zburzeniu kościoła.

Neoromańska katedra Świętego Lamberta powstała w 1891 roku. Ostatnią mszę św. odprawiono tam w 2013 roku.

Czytaj również: Kościół katolicki w Niemczech od 2000 roku pozbył się 500 świątyń

https://kresy.pl/wydarzenia/niemcy-zburzono-neoromanska-katedre-przeszkadzala-rozbudowie-kopalni-video/
Tags: allemagne, incrédulité et blasphème, politique, protection de la nature, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments