Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Raki w służbie Cyfrowej Brygady17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana oficjalnie przyjęła na uzbrojenie elementy pierwszego kompanijnego modułu ogniowego samobieżnego moździerza 120 mm „Rak” na podwoziu kołowym. Tym samym stała się pierwszą jednostką, wyposażoną w środek artyleryjski bazujący na KTO Rosomak, a przeznaczony do bezpośredniego wsparcia na szczeblu batalionu.

Przyjęcie do służby na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP elementów pierwszego kompanijnego modułu ogniowego moździerza samobieżnego Rak na podwoziu kołowym oznacza rozpoczęcie dostaw moździerzy samobieżnych na bazie transporterów Rosomak do jednostek liniowych. Jest to o tyle istotne, że te środki artyleryjskie będą wchodzić w skład pododdziałów wsparcia batalionów zmotoryzowanych, również wykorzystujących wozy tego typu. Po wprowadzeniu nowych moździerzy zostanie zatem uzyskany znaczny wzrost potencjału bojowego.

Rak Kownacki

Fot. PGZ.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki podczas ceremonii w Międzyrzeczu przypomniał, że jednocześnie z przekazaniem pierwszych elementów systemu Rak 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana obchodzi swoje święto i 21-lecie powstania. Wcześniej ta jednostka otrzymała jako pierwsza transportery Rosomak, na podwoziu których osadzone są moździerze.

Dziś jest dzień szczególny, rocznica dwudziesta pierwsza i szczególny prezent w postaci sprzętu, który dzisiaj odbieramy. Kompanijny moduł ogniowy RAK to najnowocześniejszy sprzęt na świecie. Jest to dowód na to, że Polska Armia się zmienia, modernizuje, a tym samym otrzymuje najlepsze wyposażenie. Dzięki temu my wszyscy, cała Polska możemy czuć się bezpiecznie.
Sekretarz Stanu w MON Bartosz Kownacki


W dalszej perspektywie samobieżne moździerze 120 mm typu Rak są planowane do wprowadzenia do batalionów zmechanizowanych po zintegrowaniu ich z przyszłym polskim gąsienicowym bojowym wozem piechoty. Po oficjalnym przejęciu przez 17. Brygadę Rak jest kolejnym powstałym w Hucie Stalowa Wola we współpracy z innymi podmiotami polskiego przemysłu środkiem artyleryjskim nowej generacji, wprowadzonym do eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP. Przypomnijmy, że trwa już przekazywanie armii haubic samobieżnych Krab na nowym podwoziu. Oprócz tego w opracowaniu jest haubica Kryl.

Natomiast na czele konsorcjum w programie artylerii rakietowej Homar stoi Polska Grupa Zbrojeniowa, a HSW będzie głównym wykonawcą. MON deklarował niedawno, że decyzja o wyborze partnera zagranicznego w programie Homar może zostać podjęta w ciągu najbliższych miesięcy. O ile jednak haubice i przyszłe wyrzutnie rakiet będą lokowane na szczeblu związku taktycznego (brygady, dywizji), lub ewentualnie wyższym, to moździerze trafiają bezpośrednio w podporządkowanie poszczególnych batalionów.

Rak 17 WBZ

Fot. st. szer. Łukasz Kermel, szer. Patryk Szymaniec

Umowa pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON oraz konsorcjum firm Huta Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. została podpisana w kwietniu ub.r. w obecności Premier Beaty Szydło. Wartość kontraktu wynosi blisko miliard złotych (ponad 968 mln zł), a przedmiot zamówienia obejmuje dostawę dla Sił Zbrojnych RP elementów modułów kompanijnych modułów ogniowych o kryptonimie „Rak”. W skład każdego z ośmiu modułów wejdzie docelowo osiem moździerzy samobieżnych 120 mm Rak wraz z wozami dowodzenia, amunicyjnymi i rozpoznawczymi.

Kontrakt podpisany w kwietniu ub.r. obejmuje również przeprowadzenie badań zdawczo-odbiorczych na elementach wchodzących w skład pierwszego kompanijnego modułu ogniowego „Rak”, przeprowadzenie szkolenia dla żołnierzy oraz dostawę dokumentacji technicznej do produkcji seryjnej.

Podczas uroczystości w jednostce wojskowej, w której stacjonuje 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, nastąpiło odebranie przez Siły Zbrojne RP ośmiu moździerzy samobieżnych 120 mm Rak oraz czterech artyleryjskich wozów dowodzenia. Uprzednio poszczególne elementy kompanijnego modułu ogniowego moździerza samobieżnego Rak przeszły pozytywnie wszystkie testy i badania wymagane przez stronę wojskową.

W uroczystości przekazania elementów pierwszego kompanijnego modułu ogniowego samobieżnego moździerza 120 mm „Rak” na podwoziu kołowym udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Jarosław Mika, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Sławomir Wojciechowski, Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego gen. brygady Jarosław Kraszewski, Szef Inspektoratu Uzbrojenia płk Dariusz Pluta, Dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON płk Karol Dymanowski, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz oraz Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A. Bernard Cichocki.

Rak

Fot. st. szer. Łukasz Kermel

Podstawowy komponent każdego kompanijnego modułu ogniowego stanowi osiem sztuk moździerza samobieżnego 120 mm „Rak”. Moździerz samobieżny 120 mm jest przeznaczony do rażenia ogniem półpośrednim, pośrednim i na wprost obiektów takich jak: pododdziały zmechanizowane, stanowiska dowodzenia i punkty dowódczo-obserwacyjne, elementy fortyfikacyjne. Charakteryzuje się on szybkostrzelnością wynoszącą osiem pocisków na minutę i donośnością do 10 km.

Jego wyposażenie stanowią m.in. inercyjny system nawigacji TALIN+GPS, komputer pokładowy z systemem kierowania ogniem (opartym na rozwiązaniach systemu Topaz, dostarczonego przez WB Electronics), układ automatycznego naprowadzania działa na cel, system łączności wewnętrznej i zewnętrznej, system wykrywania promieniowania laserowego, system obserwacji dookrężnej, wyrzutnie granatów dymnych. Oprócz działa 120 mm moździerz jest wyposażony w uniwersalny karabin maszynowy 7,62 mm.

Huta Stalowa Wola S.A. posiada w swojej ofercie dwa warianty moździerza samobieżnego 120 mm: na podwoziu kołowym KTO „Rosomak” oraz na podwoziu gąsienicowym. Za potencjalne główne kierunki eksportu tego produktu Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. uznaje Słowenię, Belgię, Meksyk, Peru oraz Kazachstan.

http://www.defence24.pl/621542,raki-w-sluzbie-cyfrowej-brygady
Tags: défence, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments